Psy z niebieskimi oczami – lista ras

Chociaż istnieje wiele tysięcy ras psów, niektóre z nich mają tak charakterystyczne cechy, że są migiem rozpoznawane nawet przez osoby nie znające się na psach. Czy istnieje osoba, która nie rozpoznałaby na pierwszy rzut oka psa rasy siberian husky? Ich cechą rozpoznawczą są ich przepiękne niebieskie oczy o tak głębokim wyrazie, że patrząc w nie ma się wrażenie jakby spoglądały głęboko w duszę. Ale czy husky to jedyna rasa psa posiadająca niebieskie oczy? Okazuje się, że nie! Chociaż zdecydowana większość psów posiada oczy koloru jasno bądź ciemno orzechowego, to istnieją inne psy z niebieskimi oczami. Niebieskie oczy u szczeniaka również są bardzo częstym zjawiskiem, utrzymującym się do około 10 tygodnia w przypadku psów z naturalnie brązowymi oczami.

Chcesz wiedzieć więcej na temat psów z niebieskim zabarwieniem tęczówki i poznać przyczynę niebieskich oczu u psa? A może zauważyłeś zmianę zabarwienia oczu u swojego psa z ciemnego brązowego na jaśniejszy, a może nawet mętno-niebieski i zastanawiasz się co to może oznaczać? Zapraszamy do zapoznania się z artykułem, a poznasz odpowiedzi na wszystkie te pytania!

 

Skąd biorą się niebieskie oczy u psa? Czy niebieskie oczy to wada genetyczna?

Niebieskie oczy u psów są wynikiem zmniejszonej produkcji pigmentu w tęczówce, który normalnie odpowiedzialny jest za ciemne, najczęściej brązowe zabarwienie psich oczu.

Najczęstszym powodem wystąpienia niebieskich oczu u psa jest gen merle, który może niestety nieść ze sobą także konsekwencje zdrowotne. Takie oczy u psa, które są wyjątkowo przejrzyste zwane są porcelanowymi. U takich psów może wystąpić także zjawisko heterochromii, które zresztą występuje czasami u ludzi – oznacza ono posiadanie oczu o dwóch różnych zabarwieniach tęczówki – jasnym, najczęściej niebieskim oraz ciemnym – brązowym. Na tęczówce mogą występować także same niebieskie plamki, czyli punkty gdzie znajduje się mniej barwnika. Gen merle niesie ze sobą także charakterystyczną, marmurkową maść, która w połączeniu z porcelanowymi oczami wygląda naprawdę wyjątkowo. Rasy psów u których występuje gen merle to przede wszystkim owczarki australijskie, owczarki szetlandzkie oraz szkockie, a także border collie, welsh corgi cardigan i jaminiki. Jednak taki piękny i wysoce pożądany przez ludzi wygląd, nie jest do końca pozbawiony konsekwencji – gen merle jest wysoce ekspansywny i dominujący, przez co znosi inny gen, który jest odpowiedzialny za barwy, a taki gen hamujący inny zwany jest genem epistatycznym. Dodatkowo jest to także przyczyna występowania albinizmu u zwierząt. Połączenie dwóch psów merle skutkuje wystąpieniem u przynajmniej niektórych z szczeniaków połączenia dwóch dominujących genów merle, co niesie ze sobą “podwójną” redukcje wytwarzania barwnika, a także co gorsza ma bezpośredni związek z występowaniem u takich psów poważnych wrodzonych wad słuchu oraz wzroku.

Jeśli chodzi o psy rasy siberian husky, dzięki przeprowadzonym przez amerykańskich naukowców badaniom, dokładnie wiemy co jest przyczyną ich niesamowitej barwy oczy. Badania opierały się na dokładnej analizie DNA psów rasy husky (do badania wykorzystano ponad 6 tysięcy psów!) i porównania wyników z DNA psa posiadającego “normalny”, brązowy kolor oczu. Okazuje się, że w genomie psów rasy husky odnaleziono duplikację na 18 chromosomie, czyli właśnie chromosomie mającym duży wpływ na rozwój wzroku. Mutacja ta znajduje się w pobliżu genu nazwanego ALX4 – i to właśnie jego mutacja został uznana za bycie odpowiedzialną za zmniejszenie wytwarzania barwnika w tęczówce, przez co odbieramy ich kolor jako niebieski.

Inną przyczyną, którą definitywnie klasyfikuje się jako wadę genetyczną jest albinizm, czyli całkowity brak pigmentu w całym ciele, objawiający się różową, wrażliwą na promienie słoneczne skórą oraz u psów także nosem i opuszkami łap. Psy z albinizmem wymagają szczególnej opieki oraz ochrony przed szkodliwym działaniem słońca, a także niestety często rodzą się głuche lub ślepe.

Czy niebieskie oczy u szczeniaka są normalne?

Jak najbardziej niebieskie oczy u szczeniaków to normalne zjawisko, ponieważ psie noworodki rodzą się właśnie z takim jasnym zabarwieniem oczu, a swój “dorosły” kolor tęczówki pojawia się u nich dopiero po ukończeniu 10 tygodnia życia. Także u młodych psów niebieskie zabarwienie oczu nie jest powodem do niepokoju. U niektórych ras, szczególnie mowa tutaj o wyżłach weimarskich, niebieski kolor oczu może występować nawet przez dłuższy okres u szczeniaka, do około kilku miesięcy. Po tym czasie powinien on zmienić się na lekko zielonkawy do bursztynowego, chociaż odnotowuje się przypadki gdzie ten szary pies pozostaje z niebieskimi oczami przez całe swoje życie.

Lista ras psów z niebieskimi oczami:

  1. Siberian husky – jest to rasa pochodząca z Syberii, używana pierwotnie, a także w dzisiejszych czasach w charakterze sportu, do psich zaprzęgów. Są to psy wytrzymałe, odporne na zimne warunki pogodowe oraz bardzo aktywne. Przy tym są one niezwykle przyjacielskie i skore do zabaw, oraz – co ważne dla osób chcących mieć huskiego w swoim domu – mogą być one bardzo głośnie, bowiem uwielbiają wyć i “rozmawiać” ze swoim właścicielem. Niebieskie oczy u psa rasy husky syberyjski to bardzo częsty widok, może wystąpić u nich także nierzadko zjawisko heterochromii, czyli posiadanie dwóch różnych barw oczu.
  2. Alaskan klee kai – te psy należące do grupy szpicowatych, znane są jako miniaturki huskich. Rzeczywiście swoim wyglądem przypominają psy syberyjskie, co wiąże się u nich z podobną maścią oraz częstym występowaniem niebieskiej barwy oczu bądź jednego oka. Również swoim charakterem są łudząco podobne do huskich – są niesamowicie aktywne i nieco uparte oraz charakterne, ale bardzo przyjacielskie przez co mogą stanowić idealnego towarzysza dla każdej aktywnej rodziny.
  3. Owczarek australijski, zwany aussie – typ amerykański owczarka australijskiego charakteryzuje się bardzo częstym występowaniem ubarwienia merle, w rozmaitych odcieniach. Są to psy pasterskie i używane do zaganiania stad zwierząt gospodarskich, więc nikogo nie zdziwi że są one bardzo inteligentne i chętne do nauki, a przy tym opiekuńcze i wesołe.
  4. Border collie – to również jedna z ras należących do psów pasterskich, przy czym uważa się ją za najinteligentniejszą rasę świata. Border collie kojarzone są najczęściej z ich charakterystyczną czarno-białą maścią, przy której występuje brązowy kolor oczu. Jednak niektóre psy tej rasy, szczególnie odmiana używana w psich sportach, która charakteryzuje się smuklejszą i zgrabniejszą sylwetką, częściej występują w umaszczeniu marmurkowatym połączonym z niebieską tęczówką oka.
  5. Owczarek szkocki – zarówno owczarki szkockie długowłose jak i krótkowłose, oprócz ich najczęstszej maści rudo białej, mogą występować w umaszczeniu blue merle. Są to również psy pasterskie, charakteryzujące się przyjacielskim i lojalnym charakterem, znanym z klasycznego filmu “Lessie wróć”.
  6. Owczarek szetlandzki – to pies pasterski o typie wilkowatym, charakteryzujący się dość małym rozmiarem w porównaniu do innych psów zaganiających. Wyglądem przypomina długowłose owczarki szkockie i występują u nich identyczne umaszczenia sierści.
  7. Welsh corgi cardigan – mało kto wie, że te niskie, krzepkie i potocznie zwane “podłogowowymi” urocze psy również należą do psów pasterskich, o typie jamnikowatym. Są to wesołe psy o dużym charakterze, często nieufne w stosunku do obcych, ale bardzo towarzyskie dla znajomych im osób. Występują w wielu różnych maściach, w tym właśnie w niebieskim merle, z charakterystycznymi niebieskimi oczami.
  8. Louisiana catahoula leopard dog – jest to rasa niezwykle rzadka, ale tak wyjątkowa że jest nie do pomylenia z jakimkolwiek innym psem. Są to duże i silnie zbudowane psy o krótkiej sierści i wyjątkowym, cętkowanym umaszczeniu, pełnym najróżniejszych łat, plamek i cętek w różnych barwach. Bardzo często występują u nich piękne niebieskie oczy, które tylko dodają im tajemniczego uroku. Są to psy oddane i łagodne, o szerokim użytkowaniu – występują zarówno w roli psa gończego, psa pasterskiego, a także obronnego.
  9. Wyżeł weimarski – ta odmiana wyżła znana jest ze swojej wyjątkowej srebrnej sierści oraz jasnych oczu, które przez cały szczenięcy okres są silnie niebieskie, a dopiero po kilku miesiącach przybierają końcową, bardziej bursztynową barwę. Mało kto wie, że te silne i opanowane niemieckie psy gończe występują w odmianie krótko- oraz długowłosej, u której również psy młode mają piękne niebieskie oczy.

Czy z niebieskimi oczami u psa mogą wiązać się problemy natury zdrowotnej? Oraz kiedy niebieski kolor oczu u psa powinien zaniepokoić?

Tak jak zostało to wcześniej wspomniane, niebieskie zabarwienie tęczówek związane z wystąpieniem genu merle może nieść ze sobą negatywne skutki, takie jak głuchota czy ślepota, a czasami nawet obie te przypadłości jednocześnie. Dlatego w przypadku ras, u których oficjalnie dopuszczone jest występowanie umaszczenia marmurkowatego, tak ważna jest właściwa i przemyślana hodowla, polegająca na odpowiednim doborze rodziców miotu. Aby uniknąć urodzenia się szczeniaków z wadami słuchu i wzorku, dwa psy o umaszczeniu merle nie powinny być ze sobą kojarzone.

Co jeśli nasz pies miał przez całe życie ciemne, brązowe oczy, a zauważyliśmy nagle ich przejaśnienie czy wręcz zamglenie? Właściciele często zgłaszają się do weterynarza z wystąpieniem u psa mętnego, czasem wręcz mleczno-niebieskiego koloru oczy lub opisują ten widok jako pojawienie się błonki na oku. Najpewniej wiąże się to ze starzeniem naszego czworonoga i wystąpieniem u niego choroby oczu – przykładem takich jednostek chorobowych może być zaćma, czyli zmętnienie soczewki które przy wdrożeniu szybkiego i odpowiedniego leczenia może być odwracalne czy jaskra, czyli choroba degeneracyjna i w późniejszym stadium nieodwracana. Jako inną przyczynę zmiany wyglądu oczu naszego psa można na przykład wymienić szkodzenie mechaniczne oka, czy wystąpienie w nim procesu zapalnego.

Jakakolwiek wyraźna zmiana koloru oczu naszego pupila powinna nas zaniepokoić oraz wiązać się z zabraniem naszego psa do weterynarza, najlepiej specjalisty od okulistyki małych zwierząt towarzyszących. Zignorowanie takiej przypadłości może wiązać się z poważnymi konsekwencjami, prowadzącymi nawet do utraty zdolności widzenia przez naszego psa – dlatego nigdy nie lekceważmy jakichkolwiek zmian barwy oczu u psa, niezależnie od wieku!

Oceń tą stronę

To może Cię zainteresować:

Zapalenie spojówek u psa – jak je leczyć? Jak rozpoznać zapalenie oka u psa?
Kastracja psa – kiedy wykastrować psa i co daje kastracja?
Objawy wścieklizny u psa – jak rozpoznać wściekliznę u psa?
Psy dla alergików – poznaj polecane rasy psów bez sierści i psy, które nie uczulają
Adopcja psa ze schroniska – porady i najważniejsze informacje
Cukrzyca u psa – jakie są objawy cukrzycy u psa i jaka jest dieta cukrzycowa dla psa?
Oceń nasz artykuł
Oceń tą stronę
Komentarze

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *